poniedziałek, 18 marca 2019

Siła nawyku - Charles Duhigg, czyli jak powstaje rutyn i jaki ma wływ na naszą efektywność


Dlaczego jedni ludzie są zdyscyplinowani, a inni nie? Dlaczego jedni osiągają sukcesy, a inni porażki? Sekret tkwi w codziennych nawykach. Czynnościach które wykonujemy bezwiednie i odruchowo. Myślisz, że pierwsze czynności jakie wykonujesz zaraz po wstaniu z łóżka nie mają sensu. Czy to jest wypicie kawy, czy umycie zębów, czy włączenie telewizora. To jak zaczynasz dzień może mieć skutki na całe Twoje życie. Teraz się zastanów, co się stanie jeśli co rano będziesz naczczo pił kawę? Możliwę, że doprowadzi Cię to do wrzodów, albo odwodnienie będzie stale wpływać na twoje gorsze samopoczucie. A co się stanie jeżeli codziennie będziesz wypijał szklankę wody zaraz po wstaniu? Napewno nie zdewastujesz swojego organizmu, w taki sposób jak kawą. A może ta szklanka wody pomoże Ci w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu przez wiele lat dzięki czemu będziesz o kilka kilogramów lżejszy.

To jest właśnie potęga nawyków. Sekretem jest zastępowanie złych dobrymi. Nie skupianie się na ich eliminowaniu, a wprowadzanie pozytywnych czynności, które poprawią jakość naszego życia.
To czego dowiadujemy się z ksiązki ,,Siła nawyku" - Charlesa Duhigg to jak pozornie małozauważalne czynności, które wykonujemy każdego dnia wpływaja na nasze  życie i kreują przyszłość. Przedewszytskim możemy sobie uświadmić dlaczego wykonujemy pewne rzeczy odruchowo, nie zastanawijąc się nad nimi.

Jak wprowadzić nawyk by był on skuteczny i trwały:

  • Wprowadzając nowy nawyk zastanów się do czego ma on Cię doprowadzić. Jeżeli chcesz mieć zawsze porządek wokół siebie, to musisz postanowić że będziesz odkładał rzeczy na swoje miejsce. Sekretem jest skupianie się na tym co chcemy osiągnąć. Dzięki czemu łatwiej będzie nam się zmobilizować. Naprzykład ja pragnę mieć zawsze czysto w domu, bo boje się niezpaowiedzianych wizyt, lub że ktoś zauważy mój bałagan. I od teraz chcąc zmienić swoje życie za każdym razem, gdy zwątpie i nie będzie mi się chciało umyć za sobą kubka i odłożyć na swoje miejsce, będę sobie myśleć o idealnym porządku w moim domu. Uwielbiam ład i całe życie do niego dąże, ale nie pototrafię go utrzymać, bo nie odkładam rzeczy na swoje miejsce.
  • ,,Pragnienie napędza petle nawyku". Innymi słowy mówiąc, jeżeli mamy jasno określony cel do którego będziemy dążyć to trudniej nam będzie ulec pokusie i zrezygnować z nawyku. Jeżeli pragniemy przebiec maraton i jest to nasze wielkie marzenie które nie tracimy z oczu, to trudniej nam będzie zrezygnować z treningu czy odpuścić sobie. Bo będziemy wiedzieli, że każde odstępstwo od założonego planu będzie nas oddalało od celu.
  • ,,Nie możesz wyplenić złego nawyku, możesz go jedynie zmienić". Dlatego, gdy nie możesz sobie poradzić z jakimś złym zwyczajem zastanów się skąd się wzią. Co Cię do niego prowadzi. Przeglądanie internetu przez wiele godzin może brać się z nudy, samotności, zmęczenia. Może zamiast sięgnąć po telefon naucz się robić sobie drzemki po pracy lub zadzwoń do kogoś, albo miej ze sobą książkę, krzyżowki. Zrozum skąd się wzieło to przyzwyczajenie i  zastanów się czym możesz go zastąpić.
  • ,,Zmiana wydaje się realna, kiedy dostrzeżemy ją w oczach innych ludzi". Chodzi o wiarę w powodzenie, o zaufanie, o wspracie. Jeżeli zobaczymy, że drugiej osobie się udało to łatwiej będzie nam uwierzyć, że i nam może się powieść. Czyli warto się wspierać, inspirować innymi ludźmi, ale przedewszystkim trzeba uwierzyć że nasze działania mają sens. 
  • ,,Zdobywając umiejętność zmuszania się do pójścia na gimnastykę albo rozpoczęcia pracy domowej, albo zjedzenia sałatki zamisat hamburgera, zmieniasz w sobie także sposób myślenia" - Todd Heatherton. Samoregulacja, samodyscyplina to dziedziny nad którymi musimy pracować, rozwijać w sobie. Trenowanie silnej woli to podstawa do osiągnięcia rezultatu w każdej dziedzinie.
Aby skutecznie zmienić swój nawyk trzeba wyznaczyć cel, mocno wierzyć, znaleźć osoby które będą nas utwierdzać w postanowienidniu. Ale również trzeba sobie uświadomić, że podświadomie możemy zmienić całe swoje życie. Dlatego warto skupić się na jednym kluczowym nawyku. Odkładając rzeczy na swoje miejsce, nie gubimy ich nie niszczą sie tak szybko, mamy wszystko pod ręką, czujemy się bardziej komfortowo i przyjemnie w swoim domu. Dzięki temu możemy stac się mniej zestresowani, bo mamy poukładane dokumenty na swoim miejscu, jesteśmy bardziej zrealksowani i czystym otoczeniu, ludzie chętniej nas odwiedzają i tak dalej. Trudno przewidzieć wszytstkie konsekwencję naszych nowych działań.

Pomimo tego, że ,,Siła nawyku" jest ciekawa, to zawiera jedynie zarys teoretyczy całej tej tematyki. Ja nie znalazłam w niej dla siebie gotowych rozwiązań, wskazówek jak zmienić swoje negatywne przyzwyczajenia. Myślę, że temat jest na tyle interesujący, że moje poszukiwania będą trwały nadal.

Bibliografia:
  1. Siła nawyku - Charles Duhigg 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do podzielenia sie własnym zdaniem na ten temat:

Medytacja według Osho

Skoro podjęliśmy się już wyrobienia nowego nawyku, jakim jest medytacja czas dowiedzieć się jak zacząć. Osho twierdzi, że nie powinno być na...