poniedziałek, 29 października 2018

Jak przestać być ofiarą


,,Żyjąc jako osoba słaba emocjonalnie przegrywasz życie" Wayne W. DyerJeżeli masz poczucie, że ludzie Cię nie słyszą, nie szanują, ignorują, wykorzystują, to znaczy że najprawdopodobniej działasz z pozycji ofiary. A nie siły!

Jest wiele sytuacji w życiu, które sprawiają że czujemy się bardzo źle, może to być sytuacja gdy ktoś nam wchodzi w kolejkę bez pytania, albo gdy kupimy jakiś produkt tylko pod namową sklepikarki. Czasami mamy poczucie że rodzicie, małżonkowie, dzieci w ogóle nie traktują nas poważnie, wysługują się nami, olewają nas i nie szanują naszego zdania.

Dzieje się to dlatego, że sami ich tego nauczyliśmy. Postępujemy według pewnych wyuczonych  często nieświadomych schematów. Dlatego powinniśmy siebie sami obserwować, zobaczyć jak reagujemy w chwili, gdy ktoś próbuje nami manipulować. Czy szybko się poddajemy w walce o własne zdanie, czy rezygnujmy z przekonywania innych do własnych racji, czy popadamy od razu w złość? Manipulacją może być próba wprowadzania nas w zły nastrój, skłonienie do wykonywania rzeczy na które w ogóle nie mamy ochoty, zmuszanie do przyznania racji lub godzenia się na niesprawiedliwe traktowanie.

Jest wiele sposobów na to by wyrwać się:

 • Przyjrzyj się jakie emocje daje Ci najbliższa rodzina. Przede wszystkim czy nie jesteś manipulowany poprzez wzbudzenie w Tobie poczucia winy, które sprawia że łatwiej Tobą sterować.
 • Przestań analizować przeszłość, rozpamiętywać, oddalaj od siebie natrętne myśli.
 • Zadawaj się głównie z tymi osobami, które szanują Twój punkt widzenia. Powoli odgradzaj się od wampirów emocjonalnych, ludzi których zachowanie zawsze Cię rani, ludzi którzy Cię ignorują, krytykują, po których z góry możesz spodziewać się negatywnego zachowania w stosunku do Ciebie.
 • Unikaj wybuchów złości, gniewu, emocji nad którymi trudno zapanować, a które mogą w łatwy sposób odwrócić sytuacje przeciwko Tobie
 • Nie stawiaj innych ludzi nad sobą, nie czyń ich ważniejszymi od siebie, szanuj swój czas.
 • Nie proś nigdy o pozwolenie, jesteś niezależną jednostką a nie niewolnikiem.
 • Stój prosto, patrz ludziom w oczy. Ćwicz sposób mówienia, szukaj informacji o tym jak zwiększyć pewność swojego głosu. 
 • Jeżeli masz wrażenie że ktoś Cię nie słucha, ignoruje porostu wyjdź z pokoju. Nie masz obowiązku wchodzić w dyskusje które Cię poniżają lub sprawiają że ktoś chce Cię zdominować.
 • Nigdy nie obniżaj swojej wartości w wypowiedziach na własny temat. Mów o sobie dobrze, nie ukrywaj swoich kwalifikacji, umiejętności, nie umniejszaj się. 
 • Zawsze kieruj się zdrowym rozsądkiem, nie polegaj ślepo na opinii innych. Twoim doradcą powinieneś być Ty sam. Bo to właśnie Ty wiesz czego chcesz w życiu, masz swoje cele, dążenia. Znasz siebie i jesteś w stanie stwierdzić co czyni Cię szczęśliwym.
Koniecznie przeczytaj książkę ,,Kieruj swoim życie" Wayne W. Dyer.  to właśnie na niej oparłam powyższe rady. Jest to wspaniała trampolina do tego żeby zmienić swoje postępowanie, tak aby w pełni decydować o własnym życiu. Przestać dawać sobą manipulować bo to znacznie obniża naszą wartość, a co za tym idzie jakość życia.


14 komentarzy:

 1. Inspirujący wpis. Coś dla mnie. Dajesz dużo motywacji do działania - wszystkie sposoby na przełamanie "złej passy" emocjonalnej jak najbardziej na plus.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo pomocny i wartościowy wpis :) Tak trzymaj.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przydatne rady. Super inspirujący i motywujący wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ksiązka jak widzę jest bardzo życiowa, z pewnością jest cenną lekcją życia, jeśli można by tak powiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Najważniejsze to mówić o sobie pozytywnie, wtedy osoby wkoło też Cię tak odbierają!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy wpis! Stosuje się do paru rad i działa motywująco!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawy wpis, na pewno pomocny dla wielu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wpis na pewno pomocny dla niektórych osób ^^

  OdpowiedzUsuń
 9. ijaaa!! pierwsza recenzja książki po której na serio bardzo chcę ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Była to pierwsza książka, która do mnie trafiła i od której zaczełam nad sobą pracować.

   Usuń
 10. Fantastyczny, przydatny wpis! Oby takich więcej :)

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do podzielenia sie własnym zdaniem na ten temat:

Być kobietą i nie zwariować - Katarzyna Miller

,,Mamy żyć coraz lepiej, czy to do was dociera? Coraz lepiej! Z roku na rok, z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc coraz lepiej, cor...