środa, 7 listopada 2018

Szanuj siebie

,,Temu kto szanuje siebie nikt nie może zagrozić" Henry W. Longfellow
Piękne i ważne słowa, które powinny być Twoim mottem.  Myśl o sobie jak o świątyni w której mieszkasz. Jesteś ciałem, duchem, bytem. Nie jesteś nikim. Nie jesteś nic wart, nie jesteś bez wartości. Jesteś bardzo cenną jednostką. Twoja cielesność jak i Twoje wnętrze.

Masz piękne ciało i tak je postrzegaj! Nie za szczupłe, nie za niskie, nie zbyt owłosione, blade. Ono jest piękne, jedyne w swoim rodzaju więc je karm, odżywiaj, myj, pielęgnuj, przytulaj. Pozwól być przytulanym, całowanym, dotykanym. Wzmacniaj swoje zmysły: wschłuchuj się w głos drugiego człowieka, muzykę, przyrodę. Smakuj: potrawy, rośliny, szukaj nowych przypraw, delektuj się jedzeniem. Dotykaj przyjemnych materiałów, faktur, skóry. Patrz na przyrodę, nie ekran, na oczy, twarze, na zwierzęta, swoje odbicie.

Masz duszę, saraj się zachowywać tak by nie dręczyło Cię sumienie. Byś nie musiał żyć z poczuciem winy, zaniedbania, bylejakości. Wzbogacaj się: czytaj, słuchaj ciekawych rozmów w radiu, analizuj. Rozwijaj się, nie stój w miejscu. Podążaj za dziedzinami życia, które Cię interesują, powróć do fascynacji z dzieciństwa np. zwiedzania zamków, archeologii, kosmosu. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki.

Masz emocje i one są niezwykle ważne, bo kierują Twoim zachowaniem, uczuciami. Nie daj się im ponieść, dąż do spokoju, racjonalnie podejmuj decyzje. Nie krzycz na innych, nie zmieniaj innych. Jeżeli czyjeś zachowanie Cię rani zerwij z tym człowiekiem. Życie w ciągłym niepokoju prowadzi do zaburzeń psychicznych. Szukaj ludzi z którymi się czujesz dobrze, które Cię rozumieją. Posiadając choć jednego przyjaciela jesteśmy niezwykle bogaci.

Szanując innych, szanujesz siebie. Patrz z miłością na drugiego człowieka, okazuj ludziom empatię, zrozumienie. Każdy chce być kochany, doceniany, zauważany nie każdy nam to da. Ale jest duże prawdopodobieństwo, że takie zachowania do nas powrócą.

10 komentarzy:

 1. Zgadzam się z twoim postem. Dokładnie tak, jeżeli innych szanujemy to i my sami szanujemy siebie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj bardzo mądrze napisane! Podziwiamy za styl pisania i wiedzę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szanuj siebie najbardziej - bo jak nie Ty, to kto?

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie można się nie zgodzić z tym, co napisałaś. Tekst do wydrukowania i powieszenia w widocznym miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładnie napisałaś tego posta. Chyba każdy się z Tobą zgodzi. Vai Bewitched świetnie skomentowała ten post! 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękny wpis <3 Bardzo przyjemnie się go czyta.

  OdpowiedzUsuń
 7. Często tkwimy w toksycznych związkach, które regularnie nas ranią, a my mimo wszystko chcemy to ratować. Przedostatni akapit bardzo ważny i wartościowy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Najważniejsze, by wiedzieć, ile jesteśmy warci :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zrozumienie i umiejętność spojrzenia na sytuację jakby z boku z szacunkiem dla każdego to ważne aspekty. Warto być miłym jednak nie warto w tym przepadać by nie doceniać własnej osoby.

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do podzielenia sie własnym zdaniem na ten temat:

Być kobietą i nie zwariować - Katarzyna Miller

,,Mamy żyć coraz lepiej, czy to do was dociera? Coraz lepiej! Z roku na rok, z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc coraz lepiej, cor...