środa, 17 października 2018

Jesteś wyjątkowym człowiekie, odzukaj w sobie swoją wartość


Jesteś jedynym niepowtarzalnym, unikatowym egzemplarzem. Nie ma drugiej takiej osoby na świecie jak Ty. Nikt nie może się się z Tobą równać bo zostałeś wyposażony w zestaw cech, talentów, składników osobowości których nikt inny nie ma w tej samej konfiguracji.

Dlatego przestań się porównywać, patrzeć na innych. Jedynym miernikiem Twojej wartości jest zadowolenie ze swojego życia. Szukanie odzwierciedlenia swoich cech w innych ludziach jest bezcelowe, gdyż  Ty sam powinieneś zdać sobie sprawę z tego że jesteś wartościowy. Świadczy o tym mogło by podejście do pewnych problemów, sposób i czas ich rozwiązywania. Jeśli czujesz że dobrze radzisz sobie z przeciwnościami możesz sądzić, że jesteś inteligentny. Trudno to stwierdzić na przykładzie porównania do innych osób którzy np. szybciej się uczą lub rachują. Pewność siebie zyskana na podstawie opinii ludzi może być ulotna, pewność siebie którą sam w sobie odnajdziesz, która wypływa z Ciebie jest solidną bazą do sukcesu.

 Zrezygnuj z  oceniania samego siebie na postawie tego co inni o Tobie mówią lub tego jak widzisz inne osoby. Uświadom sobie, że nikt nigdy nie był Tobą, nie przeżył, czuł tego co Ty. Nikt nie jest w stanie w pełni Ciebie samego zrozumieć dlatego nikt nie ma prawa oceniać. Drogi powinniśmy szukać w sobie. Ale żeby to zrobić najpierw musimy dowiedzieć się o zadach funkcjonowania ludzkiej psychiki, mechanizmach jakie  nami kierują.

W dalszej części będę pisać o tym, że łatwo zostać ofiarą porównując się do kogoś innego, stracić pewność siebie. Wymienię techniki pozwalające zerwać z tym złym nawykiem. Pokażę jak pracować nad sobą, aby już nigdy opinia innych nie wpłynęła na to jak sami siebie postrzegamy.

14 komentarzy:

 1. Jestem osobą która się właśnie porównuje do innych, przez co staję się bardzo zakompleksiona :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętnie z Tobą porozmawiam na ten temat. Na pewno masz wiele zalet, których do tej pory nie zauważałaś w sobie. Przez to jak jesteśmy wychowywane tracimy poczucie własnej wartości. Najwyższy czas to zmienić!

   Usuń
 2. Mega przekaz! Ja już dawno przestałam porównywać się do innych i jestem z tego powodu dużo bardziej szczęśliwsza :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj cudnie to ujęłaś :) Strasznie podoba nam się twój styl pisania!

  OdpowiedzUsuń
 4. Czekam więc na kolejne, wartościowe posty. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę, że chcesz poruszać bardzo delikatne tematy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja bardzo często porównuję się do innych. Myślę, że Twoje wpisy będą ciekawe. Czekam na więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj, tak.Zgadzam się. Jednak chęć porównywania się chyba najczęściej wygrywa...a wynik może być bardzo mylący.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze lubiłam takie może i psychologiczne podejście, "rozkładanie" człowieka na czynniki pierwsze. Kiedyś byłam szarą myszką, która nic sama nie załatwiła ani nie powiedziała pierwsza swojego zdania bo czekałam co powiedzą inni. Zmieniłam się na pewną siebie osobę. Wiem, że niektórzy negują to podejście u mnie a mnie to całkowicie nie przejmuje i robię dalej to samo dążąc do swoich celów. Chętnie poczytam kolejne posty. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uznaję zasadę pracy nad sobą, swoimi wadami lub cechami, które mi w sobie przeszkadzają. Jak się okazuje w cale to nie jest takie trudne, tylko dostęp do specjalistycznej wiedzy w tym zakresie jest ograniczony. Miejmy nadzieję, że uda mi się to zmienić. Komentarze, które dostałam pod tym postem niezwykle mnie motywują do tego by dalej pisać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobrze to ujełas :) Z niecierpliwością czekam na więcej :)

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do podzielenia sie własnym zdaniem na ten temat:

Medytacja według Osho

Skoro podjęliśmy się już wyrobienia nowego nawyku, jakim jest medytacja czas dowiedzieć się jak zacząć. Osho twierdzi, że nie powinno być na...